Rozmowę o pracę można z powodzeniem wpisać na listę wydarzeń, które potrafią spędzić sen z powiek niejednego człowieka. Tuż przed egzaminem maturalnym a zaraz za własnym ślubem, jest to moment w życiu każdego mężczyzny, kiedy stres potrafi ścisnąć za gardło i związać razem obydwie ręce. Każdy chce bowiem dobrze wypaść nie tylko merytorycznie, lecz także wizerunkowo. Odpowiednia fryzura, czyste obuwie i elegancki strój. Niestety, właśnie z tym ostatnim są najczęściej największe problemy. Jak zatem dobrze wypaść w garniturze na rozmowie o pracę?


 

Dlaczego garnitur?

W szafie każdego mężczyzny powinien znajdować się co najmniej jeden dobrze skrojony garnitur. Mówiąc ‘co najmniej’ mamy na myśli fakt, że czasy, w których chodziło się na rozmowy kwalifikacyjne w trampkach, jeansach i koszuli są już dawno za nami. Dlatego należy wyposażyć swoją garderobę w odpowiednio dobrany garnitur. Jedynie w ten sposób jesteśmy w stanie sprawić dobre pierwsze wrażenie na przyszłym pracodawcy.

Kolor, fason i co dalej?

Jaki jednak wybrać na swoją pierwszą rozmowę u potencjalnego pracodawcy? Po pierwsze kolor – za wszelką cenę należy wystrzegać się wzorzystych motywów. Jaskrawy garnitur również nie będzie dobrym strojem na tę okazję. Najlepsze pierwsze wrażenie możemy uzyskać wybierając klasyczne barwy, takie jak granat, szarość lub czerń. Takie kolory nie odstraszają naszego odbiorcy, a zachęcają do podjęcia konwersacji. Jasne lub jaskrawe kolory mogłyby zostać odebrane jako agresywne i mogłyby skutecznie zniechęcić naszego rozmówcę.

Druga kwestia to fason. Sprawa mniej istotna niż kolor, jednak dla niektórych również ma znaczenie. Nie zapominajmy, że rozmowy kwalifikacyjne często przeprowadzane są przez ludzi wyspecjalizowanych w odbiorze sygnałów niewerbalnych, a strój jest właśnie jednym z takich sygnałów. Jaki zatem fason wybrać? Jednorzędowa marynarka będzie zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. Dwurzędowy garnitur jest zbyt oficjalny i mógłby źle prezentować się podczas pierwszej rozmowy o pracę.

Nie ma garnituru bez koszuli

Wybór koszuli daje nam w tej sytuacji nieco więcej swobody aniżeli garnitur. Na rozmowie o pracę najlepiej sprawdzą się kolory pastelowe, takie jak róż lub lawenda. Oczywiście, klasyczna biel również zda egzamin, będąc uniwersalnym rozwiązaniem na każdą okazję. Zarówno w tym przypadku, wystrzegać należy się jaskrawych barw, które źle komponują się ze stonowanymi kolorami garnituru.

Krawat, czyli najistotniejszy dodatek

Wybierając krawat należy kierować się zasadą dopasowania kolorystycznego. Co to znaczy? Wybrany przez nas krawat powinien być zawsze ciemniejszego odcienia od koszuli. Nigdy odwrotnie, bowiem takie połączenie powoduje, że krawat gubi się na tle koszuli, będąc wtedy zbędnym akcesorium. Dodatkowo, należy pamiętać, by szerokość krawata była dopasowana do szerokości klap marynarki. Te elementy również muszę ze sobą współgrać.

Dopasowanie

Gdy już zastosujemy się do powyższych zasad, należy pamiętać, by garnitur był idealnie dopasowany do naszej sylwetki. Zła długość spodni czy wielkość marynarki może popsuć cały efekt, nawet jeśli zastosujemy się do wszystkich wspomnianych reguł.