Garnitury dwurzędowy wywodzi się z wojskowego munduru. Charakteryzuje się tym, że ma dwa rzędy guzików i frakowe klapy. Najbardziej klasycznym modelem jest taki, w którym rozkład guzików jest 6×2. Oznacza to, że składa się z 6 guzików, z których zapinane są tylko dwa. Garnitur dwurzędowy jest niezastąpiony w czasie formalnych spotkań firmowych, wystąpień publicznych, szkoleń i prelekcji. Obecnie jest kojarzony z włoskimi markami, ale przez wiele lat stanowiły symbol stylu brytyjskiego.


Co warto wiedzieć o garniturze dwurzędowym?

Rekomendowanym kolorem jest najbardziej uniwersalny ze wszystkich granat oraz ciemny szary. Znawcy mody twierdzą, że ten model najlepiej prezentuje się na sylwetkach mężczyzn wysokich, smukłych i wysportowanych. Charakterystyczne szerokie klapy marynarki dają efekt trójkąta przez optyczne poszerzenie ramion. Sylwetka męska wydaje się wtedy idealna. Przy wyborze marynarki zwróćmy uwagę na rozcięcia z tyłu marynarki. Dwa rozcięcia zapewniają komfort użytkowania, a jedno jest rekomendowane dla większych mężczyzn.

Jak nosić garnitur dwurzędowy?

Pierwszą ważną sprawą, jaką musimy wiedzieć jest to, że dwurzędówki nie rozpinamy. Marynarka bezwzględnie powinna być zawsze zapięta, co niektórzy uważają za wadę, ponieważ nie zapewnia to odpowiedniego komfortu użytkowania podczas siedzenia. Rozpięta marynarka wygląda niestety niekorzystnie. W tym modelu marynarki musimy przyjąć prostą postawę w czasie siedzenia. Rozpinanie marynarki jest dopuszczalne tylko w sytuacjach nieformalnych. Kolejną istotną sprawą jest to, że do marynarki dwurzędowej według niektórych znawców mody nie pasuje kamizelka. Dodatki możemy dobrać swobodniej. Świetnie dopełni całość ubioru dodatek w postaci krawatu, ale równie dobrze będzie pasować muszka. Do dwurzędówki w kolorach granatu i szarości doskonale komponuje się biała klasyczna koszula.

Marynarka dwurzędowa jest niezwykle stylowa, bardzo elegancka i szykowna. Rewelacyjnie sprawdzi się na formalnych spotkaniach, wiec powinna na stałe zagościć w naszych szafach.