Stoi zawsze krok za panem młodym. Pełni funkcję nie tylko prawej ręki najważniejszego mężczyzny na ślubie i weselu, ale również funkcję reprezentacyjną. Garnitur dla świadka nie powinien więc być przypadkowym wyborem, ale drużba też nie może swoim ubiorem przyćmić pana młodego. Na jaki garnitur powinien więc postawić świadek?

Garnitur dla świadka pasujący do stylizacji pana młodego

Świadek garnitur powinien dopasować przede wszystkim do charakteru uroczystości, motywu przewodniego i stylizacji pana młodego. Oczywiście garnitur powinien mieć formalny i elegancki charakter. Jeśli pan młody wybiera smoking lub frak, to drużba niech zdecyduje się np. na garnitur smokingowy. Prawdziwym faux-pas byłoby jednak, gdyby pan młody miał na sobie klasyczny garnitur, a jego drużba stylowy smoking.

Świadek nie może się wyróżniać na tle pana młodego, pozostaje w jego cieniu, ale wciąż jest ważną osobą na ślubie i weselu. Bezpiecznie jest zdecydować się na ciemniejszy garnitur niż garnitur pana młodego lub w podobnym odcieniu. Jeśli chodzi o koszulę, to najlepszym wyborem będzie biała koszula na spinki. Dobrze jest więc skonsultować swój ubiór z parą młodą, szczególnie jeśli ich stylizacje odbiegają znacząco od klasyki – ślub jest w stylu angielski, retro czy glamour.

Szary, czarny, granatowy, a może w kratkę garnitur dla świadka?

Najczęściej świadkowie wybierają ciemne garnitury. Liderem jest garnitur granatowy – uniwersalny i ponadczasowy. Świetnie łączy się z brązowym paskiem i butami. Czarny jest z kolei niezwykle elegancki, szczególnie jeśli towarzyszą mu satynowe klapy. To dobry wybór, jeśli pan młody zdecydował się na smoking lub frak.

Szare garnitury od pewnego czasu również pojawiają się u świadków. To opcja, która może okazać się dobrym wyborem, jeśli pan młody również postawił na jasną stylizację. Podobnie jest w przypadku garnituru w kratkę, który jest charakterystyczny dla ślubów w stylu retro.

Lepiej mucha czy krawat?

To odwieczny dylemat. Dodatki to często te elementy, które nadają charakter całej stylizacji. Krawat jest bezpieczniejszą i bardziej uniwersalną opcją. Pasuje do klasycznych garniturów i właśnie na niego stawiają najczęściej goście weselni. Mucha świetnie pasuje do smokingu i fraku. Dzięki niej świadek może wyróżnić się spośród innych mężczyzn obecnych na uroczystości, szczególnie jeśli zdecyduje się na wyrazisty wzór. Tę kwestię zawsze jednak konsultujemy z parą młodą.

Podstawowa zasada – garnitur świadka nie może być bardziej wyszukany niż stylizacja pana młodego. To drużba musi się dostosować do pana młodego. Najlepiej, jeśli jego garnitur będzie ciemniejszy od garnituru najważniejszego mężczyzny na ślubie, a dodatki będą współgrały z charakterem i motywem przewodnim uroczystości.