Nie każdą koszulę wypada założyć na wszystkie okazje. Różnią się one fasonem i materiałem, nie tylko kolorem i długością rękawa. Jakie masz opcje do wyboru i co jest zgodne z dobrymi praktykami?

Fason koszuli, a poziom formalności

Najbardziej eleganckie są koszule formalne. Do krawata zakładamy koszulę z długim rękawem z usztywnionym kołnierzem, często na spinki przy mankietach. Do muchy pasują koszule z krytą plisą i klasycznym kołnierzem. Koszule biznesowe z kolei charakteryzują się mankietami zapinanymi na guziki i usztywnianym kołnierzem. Wyróżniamy też koszule typu Winchester najczęściej w kolorze błękitnym z białym kołnierzem i mankietami.

Wśród koszul półformalnych i nieformalnych wyróżniamy między innymi koszule w kratkę gingham. Najczęściej mają one dwukolorową kontrastową kratę – biało-czerwoną lub biało-błękitną. Jeszcze inaczej prezentuje się koszula męska OCBD z bawełny oksfordzkiej z kołnierzem zapinanym na guziki. Najbardziej nieformalna jest koszula casualowa wykonana na przykład z flaneli lub jeansu.

Krój koszuli męskiej

Najpopularniejszy podział koszul dotyczy ich kroju. Poszczególne modele różnią się dopasowaniem do sylwetki:

  • Normal – to koszule bez żadnych wcięć. Są one stosunkowo szerokie i są dedykowane dla panów o większej wadze
  • Regular fit – bardzo dobrze dopasowują się do każdej sylwetki. Są najbardziej uniwersalne
  • Slim fit – to taliowane koszule, bardzo dobrze podkreślające sylwetkę

Tkaniny męskich koszul

Nie bez znaczenia jest również materiał, z jakiego wykonana jest koszula. Warunkuje on nie tylko jej formalność, ale również ogólny wygląd i komfort noszenia. Większość koszul wykonana jest z bawełny, która cechuje się dobrą przewiewnością, więc świetnie sprawdza się przy wysokich temperaturach. To materiał, który również bardzo dobrze się nosi. Najtańsze z kolei są koszule z poliestru, materiału syntetycznego. Na pewno są odporne na zabrudzenia, a dodatkowo są stosunkowo sprężyste. Przy szyciu koszul męskich dobrze sprawdza się także len, który podobnie jak bawełna, jest przewiewny i oddychający. Ponadto się nie rozciąga i jest odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Wybór koszuli męskiej, zarówno pod względem kroju, jak też tkaniny, powinien być uwarunkowany okazją, na którą jest zakładana, i indywidualnymi upodobaniami. Trzeba też pamiętać, że nie do wszystkich pasuje krawat, mucha i sportowa marynarka. Jak widać, nie tak trudno popełnić modowe faux-pas.