Umiejętność odpowiedniego noszenia garnituru przychodzi z czasem. Im częściej nosimy garnitur, pewniej się w nim czujemy i zaczynamy traktować go jako część naszego codziennego wizerunku. Wówczas do głowy przychodzi myśl, by noszenie garnituru urozmaicić o wszelkiego rodzaju kombinacje – kolorystyczne lub fasonowe. Z takimi mieszankami należy uważać, gdyż granica pomiędzy dobrym smakiem a zbędnym przepychem jest bardzo cienka. Od czego najlepiej zacząć, by nie ucierpiała na tym nasza stylizacja? Podpowiadamy, jak dopasować krawat do koszuli i odwrotnie!


 

Kolorystyka

Podstawową kwestią, dotyczącą mieszania ze sobą różnych rodzajów krawatów i koszul, jest zrozumienie tego, które kolory warto ze sobą łączyć, a których nie powinno się. Ma to kluczowe znaczenie na ostateczny wygląd, gdyż źle spasowane ze sobą kolory, mogą w tym zestawieniu wypaść naprawdę źle.

Jak zatem dopasować kolor krawata do naszej koszuli? Najlepszym rozwiązaniem jest kontrast pomiędzy tymi dwoma elementami garderoby. Zawsze warto dobierać ciemniejszy kolor krawata do jaśniejszej koszuli – nigdy odwrotnie. Sytuacja sprawdza się zarówno w przypadku czarnego krawata w połączeniu z białą koszulą jak i purpurowy z jasnoniebieską.

Niebieska koszula

Jako, że ten kolor koszuli jest wciąż najczęściej spotykanym kolorem w świecie strojów biznesowych, należy powiedzieć słów kilka o zestawieniu go z odpowiednim krawatem. Jeśli więc decydujemy się na ubranie koszuli w tym kolorze, wybierzmy krawat, który będzie stanowił do niej intensywny kontrast. Spalona pomarańcz czy ciemna zieleń to idealne kolory, które nie wtopią się w odcień koszuli, a będą na jej tle stanowić gustowny dodatek.

Krawat i koszula w kratę

Wydawać by się mogło, że koszula w kratę stanowi dużą przeszkodę w drodze do wybrania odpowiedniego krawatu. Sprawa jest jednak prostsza niż myślisz. Należy pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze – wzór na krawacie musi być większy niż wzór na koszuli. W przeciwnym razie krawat dosłownie zgubi się na tle wzorzystej koszuli. Jeśli jednak decydujemy się na krawat, który ozdobiony jest pasami, musimy wybrać taki, na którym pasy są dobrze widoczne. W takim połączeniu istotne jest zachowanie odpowiednich proporcji. Wzór koszuli będzie zawsze zajmował więcej przestrzeni. Jeśli zatem wybierzemy krawat, którego deseń będzie wskazywał wąskie paski, będzie on na tle kraciastej koszuli wyglądał co najmniej zabawnie.

Najbezpieczniejsza droga

Mówiąc najkrócej – decyzja o wybraniu białej koszuli. Biała koszula stanowi idealne tło dla każdego koloru krawatu. Tak jak wspominaliśmy wyżej – kolor krawatu musi być zawsze ciemniejszy aniżeli kolor koszuli. Dlatego najbezpieczniejszym rozwiązaniem, w którym praktycznie nie można popełnić błędu, jest wybranie białej koszuli. Wówczas do wyboru mamy całą paletę kolorów i możemy być przekonani, że w każdym krawacie wyglądać będziemy odpowiednio świeżo i elegancko.