Wielu mężczyzn zakłada garnitur jedynie przy okazji ważnych wydarzeń życiowych, takich jak ślub, wesele przyjaciół czy wizyta w domu rodzinnym swojej wybranki. Jako, że nie robią tego codziennie, czują się w tym wyjątkowym stroju co najmniej niekomfortowo. Nic dziwnego – należy pamiętać bowiem, że ubrany garnitur trzeba nosić w odpowiednio elegancki sposób. Co to oznacza? Zdradzamy kilka wskazówek, które pomogą Ci poczuć się wygodnie we własnym garniturze.


 

Zaczynając od koszuli

Decydując się na garnitur (na przykład Zario), musimy wybrać do niego odpowiednią koszulę. Jednak prawidłowy dobór koszuli to nie wszystko. W koszuli, tak jak w marynarce, kluczową kwestię odgrywają guziki. Należy pamiętać o tym, by wszystkie z nich, łącznie z tym ostatnim, były bezwzględnie zapięte. Jeśli nie potrafimy zapiąć koszuli na ostatni guzik, wówczas zmuszeni jesteśmy do zakupu koszuli o innym rozmiarze.

Skoro o guzikach mowa

Istnieje kilka złotych zasad dotyczących tego, jak posługiwać się guzikami w marynarce naszego garnituru. Niemniej jednak należy pamiętać o najważniejszych dwóch. Po pierwsze – nigdy nie należy zapinać ostatniego guzika w marynarce (tego na samym dole). Zapięty ostatni guzik pozbawia nas wcięcia w talii, powodując efekt dużej, niezgrabnej bryły. Po drugie – siadając zawsze należy rozpiąć wszystkie guziki marynarki. Zapięta podczas siedzenia marynarka marszczy się, co oprócz nieeleganckiego wyglądu powoduje również zagniecenia materiału.

Widoczne skarpetki

Wybierając garnitur, bardzo istotnym jest, by był on w każdym aspekcie dopasowany do naszych potrzeb i sylwetki. Za długie, lub jeszcze gorzej – za krótkie spodnie potrafią całkowicie zepsuć cały nasz wizerunek. Należy pamiętać o tym, że dobrze dopasowane spodnie powinny lekko spoczywać na bucie, w momencie w którym stoimy. Zawijające się nogawki lub odsłonięte kostki to sygnał, że należy rozejrzeć się za nowymi spodniami.

Idealny związek, czyli pasek i buty

W tej kwestii nie ma wyjątków. Pasek do spodni oraz buty muszą tworzyć idealną harmonię. Te elementy powinny być dopasowane do siebie kolorystycznie – nigdy inaczej. Nie należy ubierać brązowego lub szarego paska w momencie, w którym mamy na sobie czarne buty. Takie połączenia wprowadzają zbędny chaos do naszej stylizacji i pozbawiają nas eleganckiego wyglądu.

Krawat bez końca

Wciąż bardzo często spotkać można mężczyzn, którzy nie radzą sobie z wiązaniem krawata. Fakt, ta czynność nie należy do najłatwiejszych. Niemniej jednak, decydując się na ten dodatek, musimy wiedzieć jak go ubrać. Odpowiednio zawiązany krawat swój koniec zawsze powinien mieć tuż przed sprzączką paska. Nie może kończyć się w połowie klatki piersiowej, a już na pewno nie może zachodzić na spodnie. Odpowiednia długość krawata to kluczowa kwestia przy tym dodatku.

Trochę luzu

Być może najważniejsza zasada. Nie należy garnituru traktować jak skafandra do kosmicznych eskapad. Koniec końców to tylko strój. Elegancki i stylowy, lecz tylko strój. Dlatego ubierając garnitur należy nosić go z pełnią swobody i luzu, tak by nie wyglądać w nim jak wystawowa kukła.