Garnitur garniturowi nierówny… Jak to jest z tymi garniturami, kiedy i komu wypada założyć frak lub smoking, a kiedy lepiej postawić na sprawdzoną klasykę? Wyjaśniamy i rozwiewamy kluczowe wątpliwości dotyczące męskiej elegancji.

Garnitur, czyli uniwersalny wybór

To klasyka, która świetnie sprawdza się na formalne wyjścia, jak też jako element biurowego uniformu. Garnitur składa się z jedno- lub dwurzędowej marynarki, a także spodni, które czasem dodatkowo zakończone są mankietami. Całość wykonana jest z tego samego materiału np. wełny, bawełny lub lnu. Do garnituru zakładamy muchę lub krawat, w zależności od indywidualnych preferencji. Koszula może być gładka lub z fakturą, a nawet wzorzysta.

Smoking tylko na wielkie wyjście

To już wyższy poziom męskiej elegancji. Smoking zakładamy na zdecydowanie bardziej formalne wyjścia, to ubiór charakterystyczny m.in. dla pana młodego. Występuje w kolorze czarnym lub granatowym. Marynarka smokingu jest jedno- lub dwurzędowa i nie posiada rozcięcia z tyłu. Wyróżniają ją klapy ostre lub szalowe pokryte jedwabiem lub satyną. Dzięki takiemu wykonaniu efektownie błyszczą w sztucznym świetle. Guziki również powinny być wykonane w tym samym stylu. To, co jest jeszcze charakterystyczne dla smokingu, to pas smokingowy. Jest zakładany do marynarki jednorzędowej. Jego zadaniem jest wysmuklenie sylwetki. Jeśli chodzi o spodnie, to mają pojedyncze lampasy wykonane z tego samego materiału co klapy przy marynarce. Do smokingu zakładamy oczywiście specjalną koszulę z francuskimi mankietami zapinanymi na spinki lub krytą plisę.

Frak, czyli elegancja na najwyższym poziomie

To najbardziej formalna opcja, która pojawia się przy okazji audiencji, wizyt w teatrze i operze, a także dyplomatycznych przyjęć. Frakowa marynarka nie posiada guzików, co sprawia, że musi być idealnie dopasowana do sylwetki. Posiada ona tzw. ogon, który sięga do zgięcia kolana. Poza tym ozdobiona jest klapami obszytymi połyskującym materiałem. Spodnie przy fraku najczęściej mają wysoki stan, a przy każdej nogawce obecne są po dwa lampasy. Do fraku najlepiej pasuje biała mucha i kamizelka w tym samym kolorze.

A Ty preferujesz klasykę czy jesteś entuzjastą ponadprzeciętnej elegancji? Pamiętaj, aby stylizację dopasowywać do okoliczności, ale również własnych preferencji – powinieneś czuć się pewnie, komfortowo i swobodnie.