Frak to symbol wyjątkowej elegancji i klasy. Kojarzy się z arystokrackimi czasami, chociaż kultura jego noszenia przetrwała do czasów współczesnych. Czy każdemu wypada nosić frak? Jak nosić go dobrze i wyglądać w nim naprawdę stylowo?

Frak kiedyś i dziś

Frak ma swoje korzenie w XVIII wieku. To właśnie wtedy frak zastąpił kontusze. Nie był noszony przez wszystkich, a jedynie przez mężczyzn z wyższych warstw społecznych. Był zakładany na oficjalne i ważne uroczystości wymagające noszenia eleganckich stylizacji.

Frak ma bardzo charakterystyczny krój. Jego przód sięga do kolan, z kolei tył jest wyraźnie krótszy, do połowy uda. Jeśli chodzi o kolor, to kiedyś dominowała czerń, ale często pojawiał się też granat. Obowiązkowo frak musiał być wykonany z wysokogatunkowego materiału.

Jego popularność rozkwitła jeszcze bardziej w XIX wieku, kiedy to wybierany był przez arystokratów. Jeśli ktoś nosił frak, to było wiadomo, że jest zamożnym człowiekiem o wysokim statusie społecznym.

A jak jest dzisiaj? Obecnie frak nie jest już tak często noszony jak kiedyś, chociaż wciąż pojawia się na wystawnych uroczystościach. Może wystąpić w roli głównej na ślubie i weselu, a także wystawnej gali. Bez wątpienia frak wyróżnia mężczyznę z tłumu. Jego symbolika jednak się zmieniła, nie kojarzymy go już z wyższymi warstwami społecznymi, a jego wybór to kwestia indywidualnych upodobań.

Kultura noszenia fraka

Frak musi być idealnie dopasowany, najlepiej skrojony na miarę. W wersji klasycznej posiada jedwabne wyłogi. Nogawki koniecznie muszą ozdabiać dwa lampasy po bokach nogawek. Idealnym uzupełnieniem fraku jest biała koszula wykonana z naturalnej bawełny, koniecznie z odpinanym kołnierzykiem. Do fraku wybieramy białą wiązaną muchę. Jeśli chodzi o buty, to zgodnie z klasycznym i tradycyjnym dress codem powinny być to eskarpiny, czyli skórzane obuwie z rypsową kokardą. Oczywiście we współczesnej wersji będą to skórzane czarne pantofle na wysoki połysk.

Frak ma odwieczną tradycję. Kiedyś cieszył się zdecydowanie większą popularnością, ale moda lubi powroty. Dzisiaj taka stylizacja gwarantuje wyróżniający się dress code na wystawnej uroczystości. Jeśli lubisz wyróżniać się z tłumu, to frak może okazać się tym idealnym wyborem.