Wygoda to podstawa dobrego dopasowania
Dla wielu mężczyzn wybór odpowiedniego garnituru stanowi nie lada wyzwanie. Nie chodzi tu tylko o kolor czy teksturę przyszłego stroju, a również – jeśli nie głównie – o jego krój i odpowiednie dopasowanie. Najlepszym sposobem na dobór odpowiedniego garnituru jest dopasowywanie go do swojej naturalnej postawy. Wyprostowana sylwetka, buty przeznaczone do garnituru oraz rozluźnione u boku ramiona to kluczowe kwestie o jakich powinno się pamiętać podczas przymierzania przyszłego stroju. Z takiej postawy wypływa większość naszych naturalnych ruchów, tak więc jeśli w tej pozycji czujemy się w garniturze źle – pora przymierzyć następny.
Nie są to jednak jedyne wskazówki ułatwiające wybór dobrze skrojonego garnituru, ponieważ dobór stroju tego typu wiąże się z przestrzeganiem pewnych fundamentalnych zasad.
Barki
Dobrze dopasowana marynarka leży płasko na barku. Szew na nim powinien mieć tą samą długość co kość pod nim. Powinien się również spotkać z początkiem rękawa dokładnie tam, gdzie ramię spotyka się z barkiem. Jest to jedna z najtrudniejszych części w trakcie doboru marynarki. Jeśli szew łączący rękaw z marynarką będzie przeciągnięty w którymś z kierunków, strój nigdy nie będzie prezentował się dobrze, a szansa jego korekty u krawca jest znikoma. Dlatego tak istotne jest dobre dopasowanie tego elementu.
Tył spodni
Dobrze dopasowany tył spodni będzie swobodnie przylegać do bielizny, jednocześnie nie będzie się mocno opinał na pośladkach lub luźno opadał na udach. Złe dopasowanie można zauważyć wraz z pojawiającymi się poziomymi zmarszczkami tuż pod pośladkami. Taki efekt spowodowany jest zbyt ciasnymi spodniami. W przypadku zbyt luźnych, zmarszczki będą przyjmować kształt litery U i będą swobodnie opadać na grzbietach ud.
Długość spodni
Spodnie powinny delikatnie spoczywać na powierzchni buta. W tym miejscu powinna pojawić się jedna mała, subtelna zmarszczka. Mankiet spodni opadający na buta nie powinien tworzyć wielu zagięć z przodu. Nie powinien również zasłaniać podwyższenia eleganckiego obuwia. Jedno zagięcie z przodu i odkryta pięta stanowią podstawę do doboru odpowiedniej długości spodni.
Zapięcie marynarki
Podczas wyprostowanej postawy marynarka powinna być zapięta. Oznacza to, że część procesu doboru odpowiedniego stroju powinien opierać się właśnie o ten element. W przypadku zbyt dużej marynarki, po zapięciu klapy będą opadać, a sama marynarka doda nam kilka kilogramów. W przypadku zbyt małej – klapy będą się rozchodzić odsłaniając sprzączkę paska i odrobinę koszuli. Idealnie skrojona marynarka zamyka się bez wysiłku i nie powoduje żadnych zmarszczek promieniujących od guzików. Ponadto, nie odsłania ona wyżej wymienionych elementów (choć w przypadku poruszania się, klapy mogą się trochę rozchodzić).
Długość rękawa
Klasyczna reguła pół cala płótna ma zastosowanie do dnia dzisiejszego. Około pół cala, czyli niespełna dwa centymetry – tyle mankietu koszuli powinno wystawać spod mankietu marynarki. Nie oznacza to oczywiście, że do przymierzalni trzeba zabierać ze sobą linijkę. Trzeba jednak pamiętać, że mankiet marynarki nie może pokrywać się z mankietem koszuli. Tak samo w drugą stronę – szew łączący mankiet koszuli z rękawem nigdy nie może być odsłonięty. Między tymi dwiema granicznymi wielkościami można więc swobodnie manewrować długością rękawa.
Długość marynarki
Często bagatelizowana kwestia podczas doboru dobrze skrojonego garnituru. Idealna marynarka powinna zejść poniżej talii i skończyć się w punkcie, gdzie pośladki zaczynają zaokrąglać się do wewnątrz. Ręce w tym przypadku są również dobrym wskaźnikiem, bowiem dobrze skrojona marynarka będzie kończyć się mniej więcej w połowie dłoni, tam gdzie zaczynają się palce. Jeśli marynarka opiera się na szczycie pośladków – jest za krótka. Jeśli jednak zakrywa je w całości i opada daleko poniżej dłoni – wówczas jest stanowczo za długa.
Kołnierzyk marynarki
Źle dopasowany kołnierz bardzo łatwo zauważyć, trudniej jest znaleźć przyczynę złego dopasowania. Idealnie skrojony powinien opierać się o kołnierz koszuli, który z kolei powinien opierać się o kark. Wszystko to powinno odbywać się bez nacisku, swobodnie i bez znaczących luk. Zbyt luźny kołnierz będzie mocno odstawał od koszuli. Zbyt ciasny będzie trudniejszy do zauważenia. Oprócz dyskomfortu jaki powoduje, tworzy również na plecach (bezpośrednio pod kołnierzem) poziome fałdy, których intensywność zależy od skali niedopasowania. Jeśli jednak pojawi się choć jedna, oznacza to, że należy przymierzyć kolejną marynarkę.
Idealny garnitur
Dobór dobrze skrojonego garnituru nie będzie problemem jeśli zastosuje się wszystkie powyższe rady. Jednak w trakcie całego procesu, oprócz stosowania się do konkretnych wytycznych, trzeba przede wszystkim wykazać się cierpliwością i być gotowym na przymierzenie wielu strojów. W naszej ofercie znajdują się garnitury wielu krojów i na każdą okazję dlatego jesteśmy pewni, że to właśnie u nas znajdziesz dla siebie ten odpowiedni.