Podstawowe pytanie, czyli jaki tak na prawdę powinien być garnitur?

Oczywiście poza względami estetycznymi, ponieważ każdy wie, że garnitur to strój wizytowy, formalny ubiór, który ubieramy na wyjątkowe okazje. Mówi to samo za siebie, że powinien on być schludny, elegancki i stylowy. Z natury nie jest to ubiór, w którym występuje dużo ozdób, dodatków graficznych czy jakichś oryginalnych i nowatorskich rozwiązań. Wiadomo, że moda się zmienia i warto eksperymentować z dodatkami jak muszka lub krawat, a także stawiać na garnitury z wzorem, jednak należy pamiętać, że wszystko zależy od sytuacji i okazji na jaką ubieramy strój formalny.


 

Od czego zacząć?

Absolutną podstawą jest elegancja i estetyka. Poza tym garnitur musi być również trwały i wytrzymały. Mimo tego, że najczęściej ubieramy go na wyjątkowe okazje i nie wyciągamy zbyt często z szafy, to powinien być wykonany z wytrzymałych i trwałych materiałów. Nikt w końcu nie chce, aby w środku uroczystości lub na jakimś ważnym spotkaniu rozerwała się szewka lub coś pękło. Osoby, które zakładają garnitur na co dzień, szczególnie powinny zwrócić na to uwagę.

Popularne materiały z jakich tworzone są garnitury

Bardzo popularna i lubiana jest wełna, jednak ma ona swoje wady. Producenci garniturów najczęściej tworzą garnitury z domieszkami włókien sztucznych lub syntetycznych, po to aby zniwelować minusy wełny. Materiały, z jakich tworzone są garnitury możemy podzielić na trzy kategorie.

Tkaniny naturalne, czyli wełna, bawełna lub len

Występują naturalnie w przyrodzie i znane są ludzkości od tysięcy lat. Są to materiały świetne do produkcji garniturów, jednak mają jedną dosyć istotną wadę. W bardzo prosty sposób można je zniszczyć. Chodząc w garniturze w miarę często, na przykład do pracy lub na jakieś spotkania biznesowe, w bardzo krótkim czasie zużyjemy strój, ponieważ tkaniny naturalne nie są na tyle odporne, aby wytrzymać częste eksploatowanie.

Tkaniny syntetyczne, czyli polimery takie jak nylon, polar lub poliester

Powstają w laboratoriach podczas chemicznej reakcji polimerów. Czasem swoją strukturą i wyglądem przypominają tkaniny sztuczne lub naturalne. Dodatek tego typu tkaniny do naturalnego materiału sprawi, że garnitur wykonany w ten sposób będzie trwalszy, a także łatwiejszy w pielęgnacji.

Tkaniny sztuczne

Na przykład acetat lub wiskoza. Powstają one z surowców naturalnych, takich jak celuloza, jednak zostają poddane obróbce chemicznej w laboratorium. Dzięki temu w połączeniu z naturalną tkaniną są wytrzymałe i odporne na codzienną eksploatację. Różnią się od tkanin syntetycznych tym, że powstają z naturalnych surowców.