Buty to często lekceważona część męskiej garderoby. Mężczyźni decydujący się na zakup nowego obuwia, dokonują chaotycznego wyboru, motywując go brakiem czasu lub niechęcią do spędzania kolejnego dnia na zakupach. Jest to jednak nienajlepsze podejście, szczególnie w kwestii butów. Należy pamiętać, że poruszamy się w nich większą część dnia i ich odpowiedni wybór definiuje nie tylko wygodę przemieszczania się lecz także komfort samych stóp i całej sylwetki. Jakie zatem buty wybrać do swojego garnituru? Dlaczego najlepszym rozwiązaniem będzie obuwie z prawdziwej skóry?


 

Dlaczego warto?

To pytanie pada najczęściej w momencie podejmowania decyzji o zakupie skórzanego obuwia. Czy na pewno warto wydać na nie trochę więcej niż na syntetyczne? Czy na pewno potrzebuje skórzanych butów? Odpowiedź na obydwa pytania jest oczywista i jednoznaczna – tak! Dlaczego?

Po pierwsze, skórzane buty potrafią zaskoczyć swoją wszechstronnością. Można ubrać je na wystawne przyjęcia, lub na spotkanie ze znajomymi w pobliskiej knajpie. W obydwóch przypadkach będą one prezentować się świetnie.

Po drugie – jakość. Naturalna skóra to idealny materiał nie tylko do butów, lecz także do wszystkich mocno eksploatowanych akcesoriów, takich jak paski czy torby. Wszystko ze względu na wysoką jakość. Skóra nie plami się tak łatwo i jest odporna na wielokrotne zginanie, dlatego jest świetnym materiałem na eleganckie obuwie.

Po trzecie – wygoda. Żaden but nie dopasuje się tak do stopy jak but z naturalnej skóry. Co prawda proces dopasowywania się może być trochę uciążliwy, niemniej jednak gdy to się już stanie będą to najwygodniejsze buty jakie kiedykolwiek założysz na nogi.

Jak dbać o skórzane buty?

Jest kilka kluczowych zasad, których trzeba trzymać się by nasze skórzane obuwie przeszło z nami jak najwięcej kilometrów.

Po pierwsze, nie należy trzymać ich w pudełku. Wilgoć źle wpływa na naturalną skórę, a trzymane w zamknięciu obuwie pozbawione jest jakiejkolwiek wentylacji.

Druga istotna rzecz to łyżka do butów. Zakładanie skórzanych butów na siłę jest gwarantem tego, że uszkodzimy je w bardzo szybkim tempie. Łyżka do butów ułatwia cały proces, jednocześnie chroniąc obuwie przed zbędnymi otarciami.

Następna kwestia to stara, dobra praktyka stosowana przez dziesięciolecia. Jeśli skórzane obuwie zamokło, należy wypchać je czarno-białą gazetą i trzymać je wewnątrz pomieszczenia. Gazeta wchłonie wilgoć tak, by nie uszkodzić obuwia. Bowiem zbyt szybkie suszenie lub ogrzewanie skórzanych butów może okazać się opłakane w skutkach.

Dodatkowo, gdy nie korzystamy aktualnie ze swoich butów, dobrze jest wypchać je za pomocą prawidła – najlepiej drewnianego. Takie rozwiązanie nie tylko zapobiega zbędnym zagnieceniom lecz także pomaga wchłonąć szkodliwą dla obuwia wilgoć.

Zdecydowanie warto

Jak widać dbanie o skórzane obuwie nie jest wcale takie skomplikowane. Należy pamiętać jedynie o zastosowaniu powyższych zasad, a nasze obuwie będzie się świetnie prezentowało przez długie lata. Nic tak bowiem nie dopełnia wyglądu dobrze ubranego mężczyzny jak zadbany i pielęgnowany, skórzany but.