Zadbaj o swój ubiór

O garnitur trzeba dbać. Zazwyczaj jest to rzecz droga, dlatego troska o materiał jest kluczową sprawą. Oprócz czyszczenia ważne jest takaż przestrzeganie kilku zasad, dzięki którym garnitur będzie długo wyglądał jak nowy.


 

Jak nosić garnitur?

Wydawałoby się, że każdy mężczyzna wie, jak nosić spodnie i marynarkę, aby zawsze wyglądały elegancko i świeżo, ale często zapomina się o kilku podstawowych kwestiach. Przede wszystkim nie należy chodzić w jednym garniturze kilka dni, ponieważ tkanina nie może być non stop w użyciu. Po całodziennym chodzeniu, szczególnie w spodniach, koniecznie trzeba odłożyć je na półkę lub powiesić na wieszaku, aby wróciły do swojego naturalnego kształtu (tkanina musi odpocząć).

Czuj się swobodnie, ale elegancko

Kolejna sporawa wiąże się z wyrobieniem w sobie nawyku do lekkiego podciągania spodni przy siadaniu na krześle. Czynność ta uchroni materiał od zniekształcenia w okolicach kolan. Częste kucanie też nie jest wskazane, bo wtedy materiał będzie w jednym miejscu nienaturalnie wypchany. Oczywiście niektórych sytuacji nie da się uniknąć, ale należy zawsze zwracać uwagę na to, co robimy w garniturze. Kluczowa sprawa, to czuć się swobodnie, ale należy pamiętać, że jest to strój wyjściowy i formalny. Dlatego nie można traktować go tak jak dresu.

Na czym wieszać garnitur?

Często marynarki wieszane są na zwykłych haczykach, zamiast na wieszaku. Takie przechowywanie ubrania sprawia, że materiału ulega wyciągnięciu. Tak samo marynarka nie powinna być przechowywana na wąskich wieszakach. Najlepsze są te szerokie, które imitują naturalny rozstaw ramion człowieka. Oczywiście wieszaki muszą być także odpowiedniej długości, nie za krótkie, ani nie za długie, bo będą odkształcać ramiona, bądź wypychać je.

Czyszczenie garnituru

To kolejna bardzo ważna sprawa, jeśli chcemy zachować stan garnituru w jak najlepszej kondycji. Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w dobrej jakości rolkę do ubrań, za pomocą której oczyścimy garnitur z zanieczyszczeń (np. nitek, kurzu) i co najważniejsze odświeżymy kolor tkaniny. Przeczesanie garnituru przed schowaniem na półkę czy odwieszeniem do szafy to bardzo ważna czynność.

Mniejsze zagniecenia można usunąć za pomocą żelazka parowego lub stacji parowej używanej na wiszącym ubraniu. Garnitur, szczególnie ciemny prasujemy ostrożnie. W miejscu zagnieceń najlepiej podłożyć pod żelazko lekko wilgotny bawełniany ręcznik, aby nie powodować świecenia się materiału.

Wiedz, co kupujesz

Oczywiście kluczową sprawą jest także zakup dobrej jakości garniturów. W naszym sklepie Moda Męska Nowak można znaleźć wiele różnych modnych fasonów i kolorów, które dopasuje się bez problemu do każdej koszuli. Oprócz tego są to garnitury wysokiej jakości, dlatego nie trzeba się martwić, że po kilku praniach ich wygląd zmieni się diametralnie. Jeśli ktoś jednak wybierze słabej jakości tkaniny i wykonanie garnituru również będzie pozostawiało wiele do życzenia, to niestety ich trwałość może niemile zaskoczyć.

Warto dbać o swój garnitur, aby nosił się dobrze i służył przez kilka lat. Nadmiernej eksploatacji na pewno zapobiegnie podsiadanie kilku par garniturów, które będą zmieniane, a przez to mniej używane.