Każdy mężczyzna w swojej garderobie powinien posiadać co najmniej jeden dobrze skrojony, elegancki garnitur. I choć dopasowanie odpowiedniego garnituru samo w sobie stanowi nie lada wyzwanie, o tej porze roku należy pamiętać o czymś jeszcze. Temperatury za oknem nie rozpieszczają, dlatego koniecznym jest dobranie odpowiedniego okrycia wierzchniego. Zwiewna i lekka pikowana kurtka czy może jednak elegancki, czarny płaszcz? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania.


Pikowana kurtka

Choć dla wielu z nas puchowe kurtki wciąż nie kojarzą się z elegancją i szykiem, nie da się ukryć, że weszły one na dobre do kanonu męskiej mody. Pomimo tego, że znane są raczej z mniej oficjalnych stylizacji, dobrze dopasowane, w stonowanych odcieniach idealnie komponują się również z mniej formalnymi zestawami garniturowymi. Taką kurtkę można wybrać podczas gdy mamy na sobie garnitur z tweedu, flaneli czy w kratę. Żeby jednak cały strój był ze sobą spójny należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Kurtka jaką wybierzemy musi być nieco dłuższa niż nasza marynarka. Niedopuszczalne jest, by spod naszej kurtki w naturalnej pozycji wystawała choć odrobina marynarki. Ponadto, kurtka ta nie powinna posiadać żadnych nachalnych dodatków, takich jak duże kieszenie, pagony czy klapy. Sam kołnierzyk powinien być klasyczny i prosty.

Elegancki płaszcz

Tutaj sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana niż w przypadku pikowanej kurtki. Bowiem odpowiedni dobór płaszcza pomoże nam uwydatnić zalety sylwetki bądź ukryć jej mankamenty. Jednak żeby do tego doszło, przy doborze płaszcza istotnych jest kilka czynników.

Oczywistym aspektem jest długość. Płaszcz musi być rzecz jasna dłuższy od naszej marynarki, jednak jeśli jesteśmy niskiego wzrostu, raczej powinniśmy unikać długich modeli. Skracają one wizualnie naszą sylwetkę, niekorzystnie wpływając na naszą stylizację.

Równie istotny jest krój płaszcza. W przypadku szczupłych, wysokich mężczyzn idealnie sprawdzi się jedno – lub dwurzędowy, taliowany płaszcz. W przypadku bardziej otyłych osób radzi się unikać dwurzędowych płaszczy, gdyż wizualnie poszerzają one naszą talię.

Ostatnim elementem jest rękaw. Jego długość powinna spotkać się z długością marynarki. W praktyce wygląda to tak, że długość rękawa płaszcza jest nieco większa niż długość rękawa marynarki, jednak po założeniu jednego na drugie ta różnica niweluje się, idealnie komponując się z naszą stylizacją.

Marynarka do przymiarki

Niezależnie od tego na jakie okrycie się zdecydujemy, najważniejszą kwestią przy wyborze jest przymiarka. Jeśli decydujemy się na zakup kurtki bądź płaszcza, na zakupy idźmy z marynarką do jakiej będą one dobierane. Wtedy najlepiej będziemy w stanie ocenić kolor, krój oraz rozmiar okrycia tak, by nie było konieczności późniejszych poprawek.