Nieodłączne elementy, które zawsze są ubierane wraz z garniturem.

Garnitur to z definicji strój męski, który składa się z trzech głównych elementów. Marynarki, spodni i kamizelki (którą czasem się pomija). Jednak to nie wszystko. Ubierając się w ten sposób zawsze trzeba dobrać odpowiednie akcesoria. Półbuty, pasująca koszula, stylowe skarpetki oraz właśnie krawat lub, popularna ostatnimi czasy, muszka. Oba z tych akcesoriów pasują doskonale do garnituru, jednak różnią się i mogą być zakładane na różne okazje. Mimo tego, że muszka lub krawat jest jedynie dopełnieniem całego stroju, są niezwykle istotne i ważne.


 

Na jakie okazje ubrać muszkę, a kiedy lepiej założyć krawat?

Zarówno krawat, jak i muszka, doskonale pasują do garniturów i innych strojów formalnych jak smoking czy frak. To, czy założymy krawat czy muchę, zależy od rodzaju garnituru, kolorystyki oraz okazji, na jaką zakładamy tak elegancki strój.

Na bale studniówkowe coraz częściej ubiera się muszki. Młodzi mężczyźni chcą się prezentować stylowo, elegancko, ale przy tym nowocześnie i młodzieżowo. Z tego powodu najczęściej wybierają właśnie muchy. Krawat również dobrze sprawdzi się w tej sytuacji, jednak coraz rzadziej można spotkać mężczyzn na studniówkach właśnie z tym dodatkiem.

W przypadku wesel krawat będzie świetnym pomysłem jeśli chcemy postawić na klasyczne rozwiązania. Tradycyjny krawat, w stonowanej kolorystyce, sięgający maksymalnie do spodni sprawdzi się świetnie. Muszka również może być dobrym wyborem – jednak tę decyzję warto przedyskutować z Młodą Parą, ponieważ Pan Młody może chcieć się wyróżnić ubierając właśnie muszkę.

Na spotkania biznesowe zdecydowanie najlepiej założyć krawat. Rzadko spotyka się biznesmenów ubranych w muszki. Najlepszym rozwiązaniem jest klasyczny, tradycyjny krawat. Błędem jest ubieranie eleganckich, jedwabnych much do casualowych strojów. Muszka jest wskazana jedynie w miejscach, gdzie pracodawca zezwala na strój typu business casual. Wtedy mucha jest ciekawym, oryginalnym pomysłem. Jednak trzeba pamiętać aby była w miarę stonowana.

Jeśli udajemy się na premierę do filharmonii, lub opery bądź na uroczyste przyjęcie, które rozpoczyna się w godzinach wieczornych (po 19.00) jedynym słusznym wyborem będzie muszka czarna lub biała. W zależności od tego czy ubieramy strój typu black tie, czy white tie. Na takie spotkania należy ubrać strój najwyższego stopnia formalności. Z tego też powodu mucha jest najlepszym rozwiązaniem na takie okazje.