Czym w ogóle jest garnitur i co na niego się składa?

Garnitur, to z definicji, dwu- lub trzyczęściowy męski strój wizytowy. W jego skład wchodzi zawsze marynarka oraz spodnie. Zwykle obecna jest również kamizelka, która jest jednak czasem pomijana. Wszystkie te elementy najczęściej są uszyte z jednego materiału (tkaniny). Poza tym nieodłącznymi elementami, które towarzyszą noszeniu garnituru jest ubranie koszuli, eleganckich półbutów, skarpetek oraz krawata lub muszki. Protoplastą garnituru był Brytyjczyk George Bryan Brummell.


 

Jakie garnitury wyróżniamy – podział, kategorie i rodzaje

Garnitury ze względu na zastosowanie można podzielić na trzy główne kategorie:

  • Dzienne (robocze) – wszystkie elementy składające się na garnitur są zwykle w jednolitym kolorze. Marynarka posiada nacięte, otwarte klapy, a kieszenie są z patkami, czasem z małą, tak zwaną biletówką. Koszula, krawat i buty mogą być dobrane w dowolnej kolorystyce. Ten rodzaj garniturów noszony jest przez mężczyzn w ciągu dnia, w godzinach pracy.
  • Wieczorowe (wizytowe) – w tym rodzaju garniturów zasady wykonania i dopasowania są nieco bardziej rygorystyczne. Wszystkie elementy muszą być czarne, granatowe lub szare. Kieszenie nie mogą posiadać patek, a marynarka ma zamknięte, szpiczaste klapy. Koszula może być wyłącznie biała i do tego powinna mieć francuski mankiet. Spodnie nie mogą mieć mankietów. Buty oraz krawat powinny mieć czarną kolorystykę. Te garnitury noszone są na różnego rodzaju spotkania, bankiety czy wieczorowe wyjścia.
  • Sportowe (spacerowe) – tutaj zasady są bardzo ogólne. Najważniejsze to dobrze się czuć w tego typu garniturze oraz godnie się przy tym prezentować. Mają być wygodne, komfortowe, a przy tym funkcjonalne. Kolorystyka poszczególnych elementów może być dowolna. Jako jedyny rodzaj garnituru może być wykonany z bawełny, lnu czy sztruksu. Kieszenie mogą mieć patki, a spodnie mankiety. Kamizelka, krawat, poszewka i skarpety najlepiej, gdyby były kontrastujące. Buty posiadają zdobienia, a przy tym nie mogą być czarne. Garnitury sportowe mogą być ubierane na co dzień, na egzaminy, zabawy lub mniej formalne imprezy.

Na jakie okazje założyć garnitur?

Garnitur to strój, który można założyć w wielu miejscach i na różnorakie okazje. Jest niezwykle uniwersalny, a przy okazji prezentuje się z wyjątkową klasą i elegancją. Ubrać go można w wielu różnych przypadkach, nie zawsze muszą to być bardzo oficjalne sytuacje. Garnitur można, a czasami wręcz trzeba lub należy, założyć:

  • na egzaminy (matura, obrona pracy dyplomowej)
  • do pracy (w niektórych zakładach pracy i na określonych stanowiskach wymagane jest noszenie garnituru)
  • na pogrzeb
  • na bankiety, imprezy, wesela, spotkania
  • na oficjalne kolacje, uroczystości, ważne wydarzenia
  • na co dzień
  • na wyjątkowe okazje, które są czymś ważnym