Przy garniturze w oczy rzuca się najmniejszy nieodpowiednio dopasowany detal. Jesteśmy mało pobłażliwi, jeśli chodzi o eleganckie stylizacje. Przy garniturze dobrze muszą się prezentować buty, mucha, krawat, pasek, zegarek i… skarpetki. No właśnie, jakie one powinny być? Do czego kolorystycznie muszą pasować?

Na co dzień zapewne wybór skarpetek nie przysparza Ci tak dużych problemów. Przy garniturze nie każde prezentują się dobrze. Niewłaściwie dopasowane mogą popsuć całą stylizację.

Klasycznie i elegancko

Podążając śladami odwiecznych zasad eleganckiego dress code, kolorystycznie dopasowujemy skarpetki do spodni lub butów. To najpopularniejsza i najbezpieczniejsza opcja. Najlepiej, jeśli skarpetki są w kolorze spodni lub o ton od nich ciemniejsze, co sprzyja przy okazji wydłużeniu nóg. Dotyczy to zarówno ciemnych, jak i jasnych garniturów. Jak wynika z zasad elegancji, skarpety można dobierać także pod kolor butów, co jednak zdarza się już zdecydowanie rzadziej.

Przy mniej formalnych stylizacjach możesz sobie pozwolić na delikatny wzór na skarpetkach. Dominujący kolor powinien jednak wciąż odpowiadać kolorystyce spodni lub butów.

Odważnie i niesztampowo

Moda rządzi się jednak swoimi prawami i coraz częściej jesteśmy skłonni łamać obowiązujące przez wieki zasady. Dzisiaj ubiór traktowany jest w kontekście uzewnętrznionego temperamentu, charakteru i upodobań. Nikogo nie zaskakują więc już kolorowe skarpetki przy garniturze. Czy to w ogóle wypada?

Oczywiście, ale w tej kwestii również obowiązują pewne zasady. Kolorowe, wzorzyste skarpetki powinny pasować do dodatków, a więc krawatu, muchy lub poszetki. W ten sposób garnitur traci nieco swój formalny charakter na rzecz bardziej casualowej stylizacji.

A może bez skarpet?

Zimą i jesienią to na pewno nie najlepszy pomysł. Latem i wiosną jednak coraz więcej panów decyduje się na pozbycie skarpetek z formalnej stylizacji. Dużo jednak zależy od okoliczności.

Jeśli stylizacja ma być maksymalnie elegancka, to skarpetki raczej powinny się przy niej znaleźć. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby ich nie zakładać, jeśli całość jest bardziej casualowa. Na pewno nie zakładaj skarpetek, które sięgają niewiele ponad kostkę. Wybierz takie, które zakrywają nogi nawet w momencie, kiedy usiądziesz, lub takie, których w ogóle nie widać, a więc tak zwane stopki.