Noszenie garnituru dla wielu mężczyzn bywa dość stresujące, a szczególnie wtedy, gdy nie zna się zasad zapisania marynarki. Nie chodzi tylko o to, aby kupić najlepszej jakości produkt, ale też trzeba umieć go nosić. Czasami można nieopatrznie popełnić małe faux pas, a taka gafa w oczach niektórych bywa bardzo rażąca.


Złote zasady modowe

Marynarki są różne. Bardzo często mężczyźni wybierają te, które zaopatrzone są w dwa lub trzy guziki. O wiele rzadziej można spotkać pana przechadzającego się w marynarce dwurzędowej, ale są też miłośnicy takiego stylu garnituru. Wszystko byłoby proste, gdyby można zapiąć marynarkę na tyle guzików, ile zostało przyszytych do materiału, ale niestety tak nie jest. Jak więc sobie poradzić z garniturowymi guzikami? Jest kilka podstawowych zasad, których lepiej się trzymać, aby nie wypaść blado na rozmowie o pracę czy wśród znajomych. Jeśli ktoś jest wyjątkowym estetą, to taki błąd jest dla niego mocno rażący. Nie warto więc narażać się na przykry osąd innych. Lepiej być uznanym za kogoś, kto zna się na modzie, co się odzwierciedla w stroju i w sposobie noszenia go.

Marynarki na dwa i na trzy guziki

Kiedy ktoś zdecyduje się na zakup marynarki zapinane na dwa guzki, to musi wiedzieć, że można ją tylko i wyłącznie zapiąć na jeden z nich, a mianowicie na górny. Natomiast, kiedy marynarka ozdobiona jest trzema guzikami, wtedy zgodnie z zasadami zapinamy tylko ten znajdujący się w środku. Ewentualnie można zapiąć dwa górne guziki. Jeśli ktoś chciałby zobaczyć, jak to wygląda w rzeczywistości, wystarczy wejść na naszą stronę firmową. Na zdjęciach wyeksponowane są marynarki z dwoma guzikami. Mamy w nowościach mnóstwo ciekawych propozycji w tym fasonie, dlatego każdy znajdzie dla siebie odpowiedni.

W dwurzędowej marynarce sprawa wygląda trochę gorzej i zawsze trzeba zwracać uwagę na układ guzików. Generalnie, jeśli to jest możliwe dolny guzik może zostać odpięty. Sytuację można też odwrócić, zapinając tylko jeden, dolny guzik. Z kolei trzecia opcja jest taka, że wszystkie guziki marynarki mogą zostać zapięte.

Trzeba też pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy. Mężczyzna, będąc ubranym w marynarkę z jednym lub dwoma guzikami, zawsze przy siadaniu powinien rozpiąć wszystkie guziki. Natomiast, gdy wstaje, zapiąć je. Inaczej sprawa wygląda w dwurzędowej marynarce. Zmiana pozycji (siadanie i wstawanie) nie wymaga rozpinania i zapinania guzików. Zawsze powinny być zapięte.

Cóż, chcąc być dżentelmenem i zawsze ładnie się prezentować, nie można zapominać o takich podstawowych modowych zasadach. Oczywiście jest ich znacznie więcej i wypadałoby się z nimi zaznajomić, aby czuć się zawsze swobodnie w formalnym stroju i dawać innym przykład.