Jedni zakładają go codziennie, inni okazjonalnie kilka razy w roku, ale niezależnie od częstotliwości użytkowania garnituru trzeba o niego odpowiednio zadbać. Podstawową trudnością jest jego pranie, ale jak się okazuje, również jego przechowywanie nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. To jak to zrobić dobrze, aby wydłużyć żywotność garnituru?

Prawidłowe pranie garnituru

To ciekawe, ale im rzadziej pierzemy garnitur, tym lepiej. Jeśli nie ma na nim widocznych zabrudzeń, to można na co dzień odświeżyć go przy pomocy szczoteczki z miękkim włosiem i wilgotnej ściereczki. W przypadku, kiedy garnitur trzeba uprać, najlepiej jest się sugerować zaleceniami producenta, które znajdują się na metce. Najczęściej jednak panowie decydują się na pranie w profesjonalnej pralni i jest to najbezpieczniejsza opcja. Lepiej zrezygnować jednak z prania chemicznego, a zdecydować się na uniwersalne, delikatniejsze pranie na mokro.

Zastanawiasz się jednak, czy garnitur można prać w pralce? Jest to możliwe, ale tylko wtedy, kiedy producent dopuszcza taką opcję czyszczenia. W takim przypadku wybierz program prania do tkanin delikatnych. Dobrze jest też użyć odpowiednich środków piorących, aby zachować kolor materiału i jego strukturę.

Przechowywanie garnituru w domowej garderobie

Garnituru nie przechowujemy tak po prostu jak innych ubrań. Należy zadbać o to, aby miał jak najmniejszy kontakt z inną odzieżą, a także odpowiednio dużo przestrzeni, żeby uniknąć zagnieceń. Najlepiej więc powiesić go w szafie, w której przechowujesz mało ubrań. Powieś garnitur na wyprofilowanym wieszaku, aby marynarka naturalnie się na nim układała. Jeśli chodzi o spodnie, to możesz je przewiesić przez wieszak lub też skorzystać ze specjalnego wieszaka z żabkami, którymi przypniesz końce nogawek. W ten sposób ewentualne zagniecenia będą się wygładzać pod ciężarem spodni. Staraj się unikać pokrowców, w domowej garderobie Ci się nie przydadzą. Posłużą Ci jednak w podróży, chroniąc garnitur przed ewentualnymi zabrudzeniami.

Im lepiej będziesz dbał o garnitur, tym dłużej Ci posłuży. Pamiętaj, on nie lubi częstego prania, silnych detergentów, ścisku w szafie i ograniczających dostęp świeżego powietrza pokrowców. Pierz go tylko wtedy, kiedy to konieczne, najlepiej w profesjonalnej pralni i przechowuj w szafie, w której są do tego stworzone odpowiednie warunki.