Początki jego popularności przypadają na wiek XX. Wtedy to w Stanach Zjednoczonych bogacze z dumą nosili garnitury w prążek, tym samym wyróżniając się wśród społeczności klasy niższej. Właśnie dlatego garnitur powersuit jest kojarzony z władzą i zamożnością. Aby jednak wyglądać w nim niczym dżentelmen z rodziny Forbesa, trzeba go dobrze nosić.

Garnitur w prążek, czyli gustowny powersuit

Garnitur w prążek nazywany jest inaczej garniturem powersuit. Już sama nazwa wskazuje na to, że mamy do czynienia ze stylizacją charakterystyczną dla ludzi sukcesu. Dawniej wybierali go przedstawiciele mafijnej społeczności i bankierzy z Wall Street, dzisiaj pojawia się w biurach wielkich korporacji, na spotkaniach biznesowych, weselach, studniówkach i wystawnych przyjęciach.

Garnitur powersuit musi być dobrze dopasowany do sylwetki i wykonany z wysokiej jakości materiału. Marynarka koniecznie musi sięgać przynajmniej do połowy pośladków, tym samym dzieląc sylwetkę na pół. W klasycznej wersji garnitur prążkowany ma dwurzędową marynarkę w wyłogami w szpic.

To, co wyróżnia garnitur powersuit, to oczywiście prążki. Pojawiają się w bardzo wielu wersjach. Mogą być bardziej wyraziste, czyli prążki typu pinstripe, lub zdecydowanie bardziej delikatne i subtelne tzw. prążki kredowe.

Z czym łączyć garnitur powersuit?

Oprócz tego, że garnitur prążkowany musi być dobrze dopasowany, to należy uzupełnić go też o odpowiednie dodatki. Marynarka i spodnie posiadają już wzór, więc jeśli chodzi o koszulę, najlepiej wybrać gładką. W wersji klasycznej będzie ona w kolorze czystej bieli, chociaż w biznesie często pojawia się też błękit.

Powersuit nie istnieje bez krawatu. Rezygnujemy z wyrazistych barw i wzorów, ponownie stawiając na klasykę. Przykładowo przy granatowym garniturze idealnie prezentować się będzie bordowy krawat w delikatny geometryczny wzór. W wersji najbardziej formalnej nie można zapomnieć też o poszetce i najlepszym wyborem będzie po prostu biel.

Pozostaje jeszcze kwestia butów i paska. Jak wynika z zasad dress codu, do szarego i granatowego garnituru zawsze zakładamy brązową galanterię. Przy czarnym zaś mamy większą dowolność.

Powersuit wymusza po prostu konkretne zasady. Prążkowany garnitur symbolizuje pewność siebie i władzę. Tak jednak będzie, jeśli będzie idealnie skrojony i zestawiony z odpowiednimi dodatkami. W innym przypadku bardzo łatwo o stylizacyjną wpadkę.