Wiele z nas myśli, że elegancko ubrany mężczyzna to tylko ten, który właśnie przywdział garnitur. Dobrze skrojony i odpowiednio dobrany niewątpliwie dodaje nam szyku i stylu, jednak czy elegancki wygląd można uzyskać ubierając jedynie garnitur?


Smart casual

Schludnie wyglądający i elegancki ubiór nie musi nam się już kojarzyć ze sztywną koszulą i ciasno zawiązanym krawatem.  to styl, który pozwala łączyć elegancję ze sportową lekkością, szyk z wygodą i swobodą. Nic więc dziwnego, że styl ten cieszy się coraz większą popularnością, a na ulicach możemy zobaczyć coraz większą liczbę mężczyzn ubierających się właśnie w ten sposób. Jak jednak skompletować strój tak, by zapewniał on nam wygodę poruszania się i jednocześnie elegancki design?

Kluczowym elementem całej stylizacji są spodnie. Najbardziej popularne – tak zwane chinosy – sprawdzają się w tym przypadku najlepiej. Dobrze jest się zaopatrzyć w kilka ar w różnych odcieniach i deseniach tak, by można było uzyskać wiele różnych stylizacji.

Drugim obowiązkowym elementem jest oczywiście koszula. Wyrzucamy jednak z myśli takie koszule jakie ubralibyśmy do garnituru. Mowa tu raczej o koszulach lnianych i bawełnianych w jasnych kolorach błękitu lub różu. W przypadku koszuli stawiamy raczej na stonowane kolory. Dodatkiem do całej stylizacji może być dobrze dopasowany sweter w odmiennym od koszuli odcieniu.

Jeśli jednak koniecznie nie chcemy ubierać koszuli, możemy zaopatrzyć się w koszulki polo lub golfy. Koszulki polo od dawna kojarzone są ze sportową elegancją, a stonowane golfy idealnie komponują się w zestawie z wyżej wymienionymi chinosami. Golfy i swetry to propozycja zdecydowanie na chłodniejsze, jesienno-zimowe wieczory. Ważnym elementem podczas takich chłodnych dni jest też na pewno okrycie wierzchnie. Dobrze dopasowany płaszcz czy stylowa kurtka to element nadający wyrazu całej stylizacji.

Zwieńczeniem całego stroju są buty. Tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Jeśli chcemy, by nasza stylizacja nabrała bardziej kontrowersyjnego wydźwięku, do chinosów i koszuli założyć możemy sportowe obuwie, tak zwane sneakersy. Jeśli jednak jesteśmy fanami klasyki, i nie chcemy by nasze obuwie jako pierwsze rzucało się w oczy, najlepszym rozwiązaniem będzie skóra. Brogsy, mokasyny czy oksfordy –  wybór należy wyłącznie do nas, kluczem jest dobre dopasowanie i wygoda poruszania się.

Kiedy wybierać ten styl?

Należy jednak pamiętać, że taka stylizacja nie sprawdzi się podczas wszystkich uroczystości. Jest to przede wszystkim styl, w jakim poruszać się możemy na co dzień. Wobec czego ubrać tak można się podczas wyjścia do kina, na randkę czy wieczorne spotkanie ze znajomymi. Mniej oficjalne uroczystości, takie jak chrzciny, poprawiny czy rodzinne spotkania również świetnie wpisują się w stylizację smart casual. Jednak takiego stroju należy unikać podczas bardzie oficjalnych uroczystości takich jak wesela, bankiety czy bale.