Garnitur jest symbolem męskości. Strojem, który dżentelmeni ubierają na wyjątkowe okazje. Przez wzgląd na swoją formalność i elegancję jest on wykorzystywany podczas bardzo ważnych momentów. W dzisiejszych czasach jednak, garnitury ubierane są nie tylko na specjalne chwile, ale również na co dzień. Czy w szafie każdego mężczyzny powinien znajdować się garnitur? Jeśli tak, to ile strojów wyjściowych powinni mieć panowie w zanadrzu?


 

Garnitur jako strój formalny na podniosłe chwile i wyjątkowe uroczystości
To najbardziej podstawowa i powszechna funkcja garniturów. Mężczyźni zawsze ubierają stroje formalne w podniosłych sytuacjach i chwilach. Idąc na zabawę weselną, garnitur jest nieodłączną częścią garderoby męskiej. Chrzciny, komunia czy bierzmowanie to również sytuacje, w których mężczyźni ubierają się wyjątkowo elegancko.

Wiele sytuacji w życiu mężczyzny wręcz zmusza go do ubrania eleganckiego garnituru. Egzamin dojrzałości, obrona pracy magisterskiej na studiach czy inne ważne spotkania bądź egzaminy wymagają od dżentelmenów schludnego stroju formalnego.

Podobnie jest ze specjalnymi imprezami okolicznościowymi. Chyba nikt nie wyobraża sobie przyjść na studniówkę w zwykłych dżinsach i koszulce. Bal maturalny, wesele, okrągły jubileusz, czy nawet zwykła zabawa karnawałowa często wymagają ubrania eleganckiego garnituru.

XXI wiek czasem, w którym garnitury stały się strojem wykorzystywanym na co dzień

Garnitury podczas podniosłych chwil wykorzystywane są od wielu lat. Jednak w dzisiejszych czasach, eleganckie spodnie garniturowe, koszula i marynarka stały się nieodłączną częścią codziennego ubioru mężczyzn. Coraz częściej możemy spotkać na mieście elegancko ubranych panów, mimo tego że, przykładowo wracają z pracy. Garnitur stał się strojem, który mężczyźni ubierają na co dzień. W większych miastach widok dżentelmenów w garniturach jest niezwykle powszechny.

Mężczyźni częściej zaczęli wybierać garnitury, ponieważ zwykle zmusza ich do tego firmowy dresscode. Z tego powodu posiadają w swojej szafie kilka rodzajów garniturów na różnego rodzaju okazje. W końcu wyróżniamy modele bardziej eleganckie i wyszukane, jak i luźniejsze i sportowe, idealne do wykorzystania w dni powszednie.

Zalety i symbolika garniturów

Najważniejszymi pozytywami, które możemy uzyskać podczas użytkowania garniturów na co dzień to między innymi:

  • poprawienie wizerunku swojej osoby
  • wzbudzenie szacunku i innych
  • podniesienie własnej pewności siebie
  • podkreślenie pozytywnych elementów sylwetki oraz ukrycie wad

Garnitury poza tym posiadają sporo znaczeń symbolicznych. Przykładowo są one symbolem:

  • pieniędzy
  • dojrzałości
  • seksu
  • dżentelmeństwa
  • pracy
  • władzy