Wybór tkaniny na garnitur to bardzo ważna sprawa, zarówno wtedy, gdy kupujemy go w sklepie, jak i wtedy, gdy ma być uszyty na wymiar. Nie warto wybierać jak najtańszych materiałów, ponieważ komfort noszenia garnituru powinien być priorytetowy.Tkaniny letnie – wełna tropik, bawełna, len

Nie każdy wie, że można wybrać tkaniny letnie i te, które bardziej pasują na chłodne jesienne i zimowe dni. Wizualnie mogą one nie różnić się od siebie, ale na pewno mają inny splot i przez to ich przepuszczalność powietrza jest zróżnicowana. Letni materiał bardzo dobrze wentyluje, zapewniając odpowiednią cyrkulację powietrza, ale ma jednak kilka wad, które wpływają na wygląd garnituru. Taka tkanina w mniejszym stopniu prostuje się na wieszaku i gorzej dopasowuje się do ciała. Nie jest to może bardzo widoczne na pierwszy rzut oka, ale porównując cieńszy i grubszy splot, można z łatwością dojść do takiego wniosku. Ten problem może być jednak w ogóle niewidoczny przy wysokogatunkowej tkaninie i perfekcyjnym wykonaniu. Takimi godnymi polecenia tkaninami są wełna tropik, len czy bawełna.

Tkaniny zimowe

W tym przypadku splot jest znacznie grubszy, a ich gramatura może przekraczać nawet 300 g. Garnitur uszyty z takiego materiału zapewnia doskonały komfort cieplny i doskonale leży na ciele. Co więcej, nie ma mowy o poceniu się. Typowo grubsze tkaniny garniturowe są bardzo wygodne i eleganckie, to między innymi różnego rodzaju wełny, na przykład Harris Tweed. Chyba każdy kojarzy kraciaste tweedowe tkaniny, dodające każdemu mężczyźnie niezwykłej elegancji. Druga charakterystyczna tkanina wełniana to Irlandzka Irish Donegal. Jej faktura charakteryzuje się oryginalnymi włoskami i kropkami, które wyglądają zjawiskowo. Można wybrać również różnego rodzaju wykończenia wełny na przykład czesankowe czy zgrzeblone. Każde z nich nadaje inny, unikalny ton fakturze garnituru, przybierając konkretny wzór.

Tkaniny sztuczne

Dużo osób wybiera również garnitury wykonane z tkanin sztucznych, na przykład poliestrowe. Niestety, nie jest to dobry pomysł na zakup ze względów praktycznych. Wizualnie materiał ten może przypominać wełnę czy inną tkaninę, ale w rzeczywistości jego komfort noszenia jest o wiele mniejszy. W tym przypadku przepuszczalność powietrza wynosi tylko 0,03%, co sprawia, że ciało nie może oddychać. Chodzenie przez większą część dnia w takim garniturze nie jest na pewno niczym przyjemnym. Taki zakup to zdecydowanie nienajlepszy pomysł!

Jak łatwo wywnioskować, warto wybierać tkaniny naturalne, które nie tylko dobrze się nosi, ale też wyglądają bardzo szykownie. Co więcej, kupno jednego garnituru jest niestety niewystarczające, ponieważ jest wiele rożnych okazji, na które ubiera się nieco inaczej. W lnianym garniturze można śmiało chodzić na mniej oficjalne spotkania. Jest delikatny i przewiewny, chociaż mało odporny na gniecenie. Co innego bawełna, lekko prążkowana tkanina, szykowna, ale wymagająca bardzo dobrej pielęgnacji. Trzeba też zwracać uwagę na wcześniej omawianą grubość, rodzaj splotu oraz skrętność materiału. Inaczej będzie się przecież prezentował garnitur w prążki, kratkę czy jodełkę, a inaczej zupełnie gładki. Bogaty wybór dobrych jakościowo garniturów można znaleźć w naszej ofercie.