Szelki, czy może lepiej pasek? Takie pytanie towarzyszy wielu mężczyznom, którzy nie mają jeszcze odwagi sięgnąć po szelki, mające od niedawna swój prawdziwy renesans. Można je dostać w wielu wzorach i kolorach. Zapinane na guziki lub tradycyjne żabki, wykonane są na bazie różnych materiałów, z tyłu mające kształt litery X lub Y. W dobrych, eleganckich sklepach wybór jest naprawdę duży.Szczypta historii

Po raz pierwszy pojawiły się w 1820 roku i traktowane były jako element bielizny. Ich wynalazcą był Albert Thurston, a założone przez niego przedsiębiorstwo do dziś nazwane jest jego imieniem. W pierwszych latach XIX wieku w Wielkiej Brytanii szelki stały się bardzo ważną częścią garderoby. Nosili je prawie wszyscy, a ich głównym zadaniem do początku XX wieku było podtrzymywanie spodni. Po długim okresie nieużywania szelki obecnie wracają do łask i stają się nie tylko praktycznym akcesorium, ale też stanowią niebanalny element ozdobny męskiego stroju – zarówno formalnego, jak i smart casualowego.

Styl i wygoda

Niektórzy nie wyobrażają sobie życia bez szelek, inni nigdy by ich nie założyli będąc wierni przekonaniom, że to dodatek dla starszych panów. Nie jest to prawda. Obecnie można spotkać się z mnóstwem różnych modeli szelek, dzięki którym codzienny i wizytowy strój nabiera wyjątkowości. Mężczyzna używający tego akcesorium wyróżnia się z tłumu, ponieważ pomimo ich powrotu do łask jeszcze nie są tak popularne i często wybierane jak kiedyś. Kto jeszcze nie miał okazji założyć szelek, powinien choć raz spróbować, aby zobaczyć jak wygodnie i elegancko można poczuć się zakładając je do spodni. Zapewniają nie tylko idealne podtrzymanie spodni i zapobieganie wychodzeniu koszuli na wierzch, ale też dodają mężczyźnie szyku i klasy.

Szelki do garnituru – jak nosić?

Szelki do stroju wizytowego muszą mieć klasyczny krój i raczej jasne wybarwienie. Są wykonane z nieelastycznego materiału i zakończone skórzanymi końcówkami, które służą do zapinania na guziki. Kupując tego typu dodatek do garnituru, należy pamiętać, aby wszyć z przodu do wewnętrznej strony spodni dwa guziki, natomiast z tyłu – po stronie zewnętrznej, tak żeby nie upijały w trakcie jazdy autem czy podczas siedzenia na krześle.

Dlaczego szelki są zdecydowanie bardziej komfortowe w noszeniu od paska? Między innymi dlatego, że nie tworzą się fałdy na spodniach powyżej kroku i doskonale utrzymują pożądany stan spodni, odmiennie niż cienki pasek, który nie radzi sobie w parze z materiałowymi spodniami. Oprócz tego szelki nie krępują ruchów, dlatego bardzo wygodnie się w nich siedzi, jak i tańczy.

Do szelek zakładanych do stroju formalnego pasują tylko i wyłącznie spodnie bez szlufek, natomiast w luźniejszych kreacjach można, a nawet trzeba odstępować od tej reguły. W efekcie powstaną ciekawe zestawienia, bardziej stonowane lub energetyzujące. Można się bawić kolorami i stylizacjami, bez obaw że popełni się faux pas. Obfitą ofertę przeróżnych elementów garderoby można znaleźć  w naszym sklepie Moda Męska Nowak.

Z kolei wybierając szelki do stroju codziennego, na przykład garnituru, w którym chodzimy do pracy czy na spotkania, można pozwolić sobie na więcej. Mogą być to szelki kolorowe, w różne wzory, dopasowane kolorystycznie do jakiegoś elementu stroju (skarpetki czy krawat) lub mocniej z nim kontrastujące. Taki casualowy styl dopuszcza chodzenie w samej koszuli, bez marynarki, dlatego można eksponować szelki, które mocno będą podkręcać look i nadawać mu nieszablonowości.

Szelki to bardzo ciekawy dodatek do stroju, nie tylko do garniturów. Używanie ich to czysta przyjemność i wysoki komfort noszenia. Warto zaopatrzyć się w kilka par o różnych wzorach i kolorach, aby móc zmieniać swój styl i poszukiwać wciąż nowych, modowych stylizacji.