Wybór najlepszego ubrania powinien być dostosowany do pory dnia i roku oraz powinien być stosowny do okazji na którą się wybieramy. Co innego wybierzemy na spotkanie rodzinne, a inaczej ubierzemy się na bardzo uroczyste wydarzenie na którym będziemy wygłaszać przemówienie publiczne. W związku z tym rodzą się dylematy co wybrać, żeby wypaść jak najlepiej. Garnitur, czy może smoking? Do podjęcia najlepszej decyzji warto znać pewne różnice, ponieważ w obu przypadkach istnieją pewne kanony i utarty dress code.


Garnitur na każdą okazję

Garnitur jest niezwykle uniwersalny, ponieważ pasuje do każdej pory dnia i roku. Można go ubrać na każdą okazję. Pasuje zarówno na formalne spotkania biznesowe, większe uroczystości jak również, na co dzień do pracy. Garnitur będzie wyglądać bardzo elegancko po założeniu do niego kamizelki. Jest również bardzo uniwersalny, jeżeli chodzi o wybór dodatków, ponieważ świetnie będzie wyglądać z krawatem jak również z muchą. Do spodni od garnituru można założyć pasek lub szelki. Przy wyborze modelu butów musimy wiedzieć, że najlepiej będą się prezentować Oxfordy. Do garnituru najczęściej pasuje biała poszetka i biała koszula (można też dobierać inne kolory koszul np. niebieskie).

Elegancki smoking wieczorową porą

Smoking jest kreacją pośrednią pomiędzy frakiem, a garniturem. Co do zasady jest ubraniem wieczorowym przeznaczonym na wyjątkowe, uroczyste okazje, śluby, koncerty w filharmonii lub operze. Smokingi są szyte z materiałów o kolorze czarnym lub midnight blue, czyli grantowym wpadającym w czerń. W wyjątkowych okazjach może być w kolorze białym Charakterystyczne w Smokingu jest to, że w marynarce są klapy w kształcie kołnierza szalowego uszyte z jedwabiu lub atłasu. Spodnie nie mają mankietów i są ozdobione lampasami. Pasuje do niego muszka w czarnym kolorze, ale absolutnie nie pasuje krawat. Do smokingu zakładamy szelki i pas smokingowy. Do stroju ubieramy lakierki albo buty Oxfordy.

Znajomość podstawowych zasad dobrego ubioru jest bardzo przydatna, ponieważ pozwala zyskać zaufanie i sympatię otoczenia. Ładnie skrojony garnitur z umiejętnie dobranymi dodatkami lub piękny smoking ubrany zgodnie z zasadami sztuki zwiększy naszą pewność siebie i zapewni pozytywny odbiór.